top of page

Halloween ⇔ Dušičky

Jaký je rozdíl mezi Halloweenem a Dušičkami? Tyto svátky mají kořeny stejné, jen v každé zemi se zachovaly jiné zvyky a tradice. Využijte k tomuto článku i demonstrační OBRÁZKY a vyrobte si třeba lucerničku.

Zkuste si s dětmi práci s tužkou - dýni jen nakreslete a vystínujte. Potom nalepte na barevný papír.

Tyto svátky pochází již z dávných dob, kdy naše území obývali Keltové. Noc z 31. října na 1. listopad slavili jako konec léta i celého roku. Keltové věřili, že v tento den se protíná svět živých se světem mrtvých. Byla to nejmagičtější noc v roce. V některých zemích se dodnes slaví jako Halloween 31.10 a v osmnácti zemích Evropy se tato keltská tradice udržela jako Památka zesnulých – Dušičky, které se i u nás slaví 2.11.


HALLOWEEN

Halloween se slaví 31.10. v USA (Americe), Kanadě, Velké Británii a Austrálii.


PŘÍBĚH:

Lidé si ten den připomínají své zesnulé předky. Bylo zvykem chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku či koledu vybírat potraviny. Strašidelné kostýmy měly představovat duše zemřelých.


TRADICE A ZVYKY:

„Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu“ je nejznámější tradice Halloweenu. Děti v kostýmech obchází sousedy, zpívají koledy a získávají za ně drobné sladkosti. Pokud je majitel domu suchar a neotevře jim dveře, provedou mu drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění. Mezi další tradice patří: vyprávění strašidelných příběhů a Halloweenský průvod.


SYMBOLY:

  • Vydlabané dýně - nejznámější symbol Halloweenu. Vkládají se do nich svíčky, aby koledníci viděli na cestu. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy.

  • Čarodějnice - dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají čarodějnice největší moc.

  • Kočka - ve středověku byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.

  • Masky a kostýmy - slouží k matení zlých duchů. Lidé věřili, že strašidelnými převleky duchy zmatou a oni je nechají být.


DUŠIČKY 2.11.

PŘÍBĚH:

Prý v tento den mohly duše zpátky na svět. Ty dobré, i ty špatné. Zapalování svíčky je jedním z tradičních zvyků. Dle pověry měl oheň duším pomoci najít cestu zpět k živým. Na tento svátek se především peklo pečivo. Specialitou bývaly rohlíky, bochánky, věnečky a tvary podobné zkříženým kostem, kterým se říkalo "kosti svatých".

Ještě na začátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo "chodit po rohlíkách", protože odměnou koledníkům bylo většinou pečivo. V Podkrkonoší se v dřívějších dobách slavila Památka zesnulých podobně jako dnes Halloween. Lidé se oblékali do hadrů a zapalovali veliké ohně.

TRADICE A ZVYKY:

V současné době je tento svátek spojen především s návštěvou hřbitova, položením věnců, květin a zapálením svíček na hrobech zemřelých předků.


SYMBOLY:

  • Zapálená svíčka – vzpomínka za zesnulého

  • Věnce a květiny – víra ve věčný život, vzpomínka a poděkování zesnulému


Tip! ➱ Další materiály na www.deti.vira.cz

 

Co jsme si zapamatovali?

  1. Jak jinak říkáme Památce zesnulých?

  2. Kdy se Památka zesnulých slaví?

  3. Kde se slaví Halloween?

  4. Kdy se Halloween slaví?

  5. Jaká je tradice na Památku zesnulých?

  6. Jaký je nejznámější symbol Halloweenu?

  7. Jaká je tradice na Halloween?

  8. Co se na Památku zesnulých peklo?

  9. Proč se před domy dávají vydlabané dýně?

  10. Proč se lidé na Halloween převlékali a převlékají do kostýmů?

 

Tip! Po čtení/krátkém povídání se nám tady schovalo 8 příšerek, které se už nemůžou dočkat toho, až se setmí - vytiskněte si tyto postavičky (zdroj: google), ty nalepte na barevné výkresy a rozmístěte (schovejte) je různě po prostoru. Děti se je snaží všechny najít, zapamatovat a potom vyjmenovat. Nebo je vytiskněte jen jako omalovánky.

 

TVOŘENÍ

6 851 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page